KŮL
KŮL
Heroldská figura.
Jedna ze základních HEROLDSKÝCH FIGUR. Vznikne tak, že štít je dvakrát POLCENÝ, nejčastěji přímými ŘEZY, případně ŘEZY různých tvarů – CIMBUŘOVÝ, OBLAKOVÝ, BERLIČKOVÝ apod. Ve štítě musí být minimálně dvě a maximálně tři odlišné HERALDICKÉ TINKTURY. Odkazujeme na komentáře u termínů POLCENÝ, POLCENÝ DVAKRÁT. Šířku KŮLU v heraldickém popisu zásadně neuvádíme. Některá heraldická kompendia uvádějí, že KŮL má být široký jednu třetinu nebo dvě sedminy štítu. Za základní polohu považujeme přiměřeně široký KŮL umístěný uprostřed štítu a dotýkající se jeho horního a dolního okraje. KŮL se může v erbech / znacích vyskytovat v různých podobách, které je nutno v heraldických popisech přiměřeně a srozumitelně popsat.
Literatura:
Buben: Encyklopedie heraldiky, Libri, Praha 1997, s.233.
Modifikace termínu:
TS 1: DVA KŮLY, TŘI KŮLY, ČTYŘI KŮLY, atd.
Do štítu lze umístit libovolný počet kůlů, ten je omezen pouze čitelností erbu / znaku. Se zvyšujícím se počtem kůlů se úměrně zmenšuje jejich šířka. Nedoporučujeme, aby takové kůly byly popisovány jako „latě“, „nitě“, „pružce“ apod. „terminologické skvosty“. Podobně termíny se objevují v německé heraldické terminologii a někteří heraldici je uplatňují i v českém prostředí. Rovněž nedoporučujeme, aby větší počet kůlů byly popisovány jako „úzké“ nebo „zúžené“.
Připomínáme, že je nutné dodržovat následující konvenci: Při sudém počtu ŘEZŮ vznikají KŮLY, při lichém počtu ŘEZŮ se jedná o několikanásobné POLCENÍ štítu / pole.
TS 3: KŮL ZÚŽENÝ
Kůl je výrazně zúžen. V heraldickém popisu se zásadně jeho šířka neuvádí. Konkrétní figura je závislá na celkové komposici erbu / znaku.
Tolerovaný termín: KŮL ÚZKÝ.
Zásadně nedoporučujeme termíny "kolík", "prut", "lať", "nit" (Krejčík - Psík: Základy heraldiky, s. 28.)
TS 4: KŮL ROZŠÍŘENÝ
Kůl je výrazně rozšířený. V heraldickém popisu se zásadně jeho šířka neuvádí. Konkrétní figura je závislá na celkové komposici erbu / znaku.
Tolerovaný termín: KŮL ŠIROKÝ.
TS 5: KŮL ODSAZENÝ NAHOŘE VPRAVO / VLEVO
Kůl je uprostřed DĚLENÝ a jeho horní polovina je ODSAZENA VPRAVO / VLEVO o celou jeho šířku.
TS 6: KŮL ODSAZENÝ DOLE VPRAVO / VLEVO
Kůl je uprostřed DĚLENÝ a jeho dolní polovina je ODSAZENA VPRAVO / VLEVO o celou jeho šířku.
TS 7: KŮL STUPŇOVITĚ VPRAVO / VLEVO
Kůl je uprostřed posunut přibližně o polovinu své šířky tak, že tvoří stupeň.
Tolerovaný termín: KŮL VPRAVO / VLEVO STUPŇOVITÝ.
Nedoporučené termíny: stupeň, schod.
TS 8: KŮL ZKRÁCENÝ NAHOŘE / DOLE
Kůl je od horního / dolního okraje štítu / pole výrazně zkrácen, avšak zkrácené nedosahuje do optimálního středu štítu / pole.
Tolerovaný termín: KŮL ZKRÁCENÝ SHORA / ZDOLA.
TS 9: KŮL ZKRÁCENÝ OBOUSTRANNĚ
Kůl je výrazně zkrácen od obou okrajů štítu; lze jej však též nazvat termínem ŠINDEL.
TS 10: KŮL ZAHROCENÝ NAHOŘE / DOLE
Hrot kůlu se dotýká horního / dolního okraje štítu / pole. Zahrocený kůl však může být též ZKRÁCENÝ.
TS 11 KŮL ZAHROCENÝ OBOUSTRANNĚ
Hroty se dotýkají obou okrajů štítu / pole. Oboustranně zahrocený kůl však může být též ZKRÁCENÝ.
TS 12: KŮL ROUTOVÝ
Kůl je složen z libovolného počtu POSTAVENÝCH ROUT, které se vzájemně dotýkají svými HROTY. Tuto polohu považujeme za základní, v heraldickém popisu ji není nutno výslovně uvádět. Odlišné postavení ROUT je naopak nutno uvést, rovněž je nutno uvést, je-li kůl složen z několika řad rout.
TS 13: KŮL ROUTOVÝ Z POLOŽENÝCH ROUT
Kůl je složen z libovolného počtu POLOŽENÝCH ROUT, které se vzájemně dotýkají svými HROTY. Větší počet řad je nutno v popisu rovněž uvést.
TS 14: KŮL ROUTOVANÝ
Uvnitř kůlu je nejméně jedna řada POSTAVENÝCH ROUT, které se dotýkají svými HROTY. Větší počet řad je nutno v popisu uvést. Pokud by ROUTY zanikaly v okraji kůlu, popíšeme jej jako KŮL ROUTAMI POSETÝ / POSYPANÝ, bez uvedení řad nebo počtu rout.
TS 15: KŮL ROUTOVANÝ POLOŽENÝMI ROUTAMI
Uvnitř kůlu je nejméně jedna řada POLOŽENÝCH ROUT, které se dotýkají svými HROTY. Větší počet řad je nutno v popisu uvést. Pokud by ROUTY zanikaly v okraji kůlu, popíšeme jej jako kůl POLOŽENÝMI ROUTAMI POSETÝ / POSYPANÝ bez uvedení řad nebo počtu rout.
TS 16: KŮL ŠACHOVANÝ
Uvnitř kůlu jsou nejméně dvě řady šachovnicových polí, celkový počet polí v popisu neuvádíme. Toto vyobrazení považujeme za základní. Větší počet řad je nutno v popisu uvést. Je-li kůl v barevném nebo kovovém poli, musí první horní šachovnicové pole být buď kovové nebo barevné. Kůl může mít různé polohy a tvary, jak jsme uvedli v předchozích termínech. Odlišnosti nutno v heraldických popisech uvést.