Login

Šindelová

Šindelová, okres Sokolov, kraj Karlovarský

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 31 ze dne 25. 11. 2003

Znak a vlajka uděleny 5. 3. 2004.

 

Schválený popis znaku:

Ve stříbrno-červeně sníženě děleném štítě nahoře vyrůstající smrk přirozené barvy s černou loveckou trubkou zavěšenou na kmeni na červené šňůře, dole stříbrná sklářská merka tvořená ležatou osmičkou se svěšeným patkovým křížkem uprostřed.

 

Poznámky:

Je nesmyslné nazvat ležatou osmičku se svěšeným tlapatým křížkem „sklářskou merkou“. Taková značka je se sklářstvím, jako výrobním oborem, nespojitelná.

 

Uvedená „figura“ je převzata ze souboru rozličných značek, znamení a také merek uvedených v publikaci Rudolfa Kocha, The Book of Signs z roku 1930. Shodný titul byl u nás vydán v překladu v roce 1997 s názvem Kniha znamení (nakladatelství Votobia, Olomouc). Zde je uvedená značka zařazena mezi chemickými symboly pod názvem „sklo“ – předesílám, že takové pojmenování je zavádějící. Zdrojem anglického vydání je německy psaná publikace Das Zeichenbuch, která vyšla v Offenbachu v roce 1926. V Čechách ji v roce 1994 vydalo nakladatelství Půdorys, pod poněkud zavádějícím názvem Kniha znaků. V této publikaci je uvedená značka zařazena mezi lékárnické symboly. Ani v tomto případě tedy nelze mluvit o „sklářské merce“. Mezi lékárnické a lékařské symboly zařazuje použitou značku také kniha „Lékařsko-chymické  a alchymické Orákulum“ vydaná v roce 1995 (nakl. Půdorys) podle německého originálu z roku 1755, který se opíral o traktát z roku 1549. Pro vitrium (sklo) je zde uvedeno jedenáct navzájem odlišných značek a mezi nimi i ta, která je použita ve znaku obce Šindelová. V tomto případě však nejde o sklo jako materii, ale o označení skleněných nádob a laboratorních pomůcek jako je zkumavka, baňka, křivule, miska atd.

 

Uvedená značka nejen, že nemůže být pojmenována jako „sklářská merka“ jako učinili schvalovatelé, ale stejně tak nemůže symbolizovat sklářskou výrobu, jak zamýšlel navrhovatel. A to proto, že je značkou lékárnickou. A jako taková nemá s výrobou skla žádnou souvislost. Na tomto příkladě lze demonstrovat ošidnost použití domněle správných, ale neverifikovaných symbolů.

 

V popise kříže je uvedena jeho modifikace přívlastkem „patkový“. V typologii křížů takový neregistrujeme.

 

© Stanislav Kasík, 9. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting