Login

Srbice

Srbice, okres Teplice, kraj Ústecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 83 ze dne 5. 4. 2001.

Znak a vlajka uděleny dne 7. 5. 2001.

 

Schválený popis znaku:

V modro-červeně polceném štítě vpravo zkřížená stříbrná hornická kladívka provázená nahoře a dole zlatým, stříbrně převázaným snopem, vlevo mušle s vyrůstajícím latinským křížem, obojí zlaté.

 

Poznámky:

Uvedený znak je výsledkem vynuceného korigování původního návrhu neschváleného podvýborem. Důvodem neschválení byl čtvrcený štít s opakujícími se figurami v jednotlivých polích.

 

Dle autorova výkladu ukazují zkřížená hornická kladívka a snopy na tradiční zdroje obživy obyvatelstva v minulosti – na hornictví a zemědělství. Mušle a kříž jsou vyloženy jako symboly spojené s údajnými patrony obce sv. Filipem a sv. Jakubem, jimž by měl být zasvěcen srbický kostelík (oficiální patrocinium známo není). Nebylo upřesněno, kterých svatých.  Lze uvažovat o apoštolech sv. Jakubovi Menším a sv. Filipovi, kteří jsou hagiograficky a ikonograficky nerozlučnou dvojicí. Použitím atributů mušle a kříže spojil autor návrhu znaku nespojitelné. Nespojitelný je atribut sv. Jakuba Většího a sv. Filipa. U sv. Filipa je prostý kříž možným atributem, přesto by byl vhodnější kříž se dvěma vodorovnými rameny. Je-li zmiňován sv. Filip, pak jeho druhem byl sv. Jakub Menší (Mladší) se zcela specifickým atributem valchářské hole. Aby byly atributy svatých nakresleny korektně, pak mušli by musela nahradit ona valchářská hůl.

 

© Stanislav Kasík, 9. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting