jméno:
heslo:

Mariánské Radčice

Mariánské Radčice, okres Most, kraj Ústecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 13 ze dne 13. 11. 2002.

Znak a vlajka uděleny dne 9. 1. 2003.

 

Schválený popis znaku:

Ve stříbrném štítě nad modrým trojvrším se zkříženými stříbrnými hornickými kladívky červené srdce hořící dokola pěti zlatými plamínky.

 

Poznámky:

Při pohledu na znak obce Mariánské Račice se vnucuje otázka, proč je štít stříbrný, proč je trojvrší modré a jaký význam má červené hořící srdce. Zdá se, že barevnost znaku je standardní snahou autora dostat do něj národní barvy červenou, bílou a modrou. Je to patrné z mnoha jím navržených obecních znaků - Moldava, Újezdeček, Bžany, Malé Březno. Pokud tomu tak je, pak je to snaha poněkud „plytká“. Vrchy, díky hornickým kladívkům, by mohly být zelené. Pokud jsou modré, pak by měly mít takovou barvu z nějakého podstatného důvodu. Neobstojí vysvětlení, že v pohledovém panoramatu obce je „modrající se“ hřeben Krušných hor vidět, protože na katastru obce tyto hory nejsou. Vyčerpává se tím zcela zbytně možnost, aby něco takového měly ve znaku obce, které v horách skutečně leží.

 

Zásadní pochybení navrhovatele znaku spočívá v užití symbolu srdce, které je hořící. Takové srdce nemá žádný vztah k tradičnímu baroknímu poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné v Mariánských Radčicích, jak se autor návrhu domníval.

 

Panna Marie Bolestná, resp. Sedmibolestná, má atribut srdce probodeného sedmi meči. Svátek Sedmibolestné Panny Marie byl zaveden kolínskou synodou v roce 1423 jako protějšek k tzv. Sedmi radostem Panny Marie.

 

S atributem srdce nelze nakládat tak volně, jak se domnívá autor návrhu a to proto, že srdce je atributem i jiných svatých. Podoba srdce má tedy jasnou a předem danou ustálenou podobu. Tím je řečeno, že uvedené srdce ve znaku Mariánských Radčic není atributem Panny Marie Bolestné.

 

Existuje symbol zvaný Nejsvětější srdce Panny Marie, které sice „hoří“, ale nikoliv „dokola“ a pro odlišení od jiných je obtočené květinovým věncem. Je také Nejsvětější srdce Ježíše Krista (také Páně), které je také hořící a s trnovou korunou. Planoucí srdce je atributem sv. Antonína Paduánského, sv. Augustina, sv. Filipa z Negri, sv. Františka Xaverského, sv. Gertrudy Veliké z Helfty, sv. Marie Magdaleny Pazzi, sv. Františka Saleského, sv. Františka Solánského a mnoha dalších svatých, kde je hořící srdce také doplněné dalšími znameními.

 

Aby nemohlo dojít k pochybnosti, mělo být srdce v mariánskoradčickém obecním znaku probodeno sedmi meči. Pět plamínků to nijak nedokáže nahradit. Je otázka, jak autor dospěl právě k počtu pěti, protože i to by mělo mít nějaký význam. Znak Mariánských Račic je zbabraný a patří k heraldickým „excesům“.
 

© Stanislav Kasík, 7. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting