Login

Mladé Buky

Mladé Buky, okres Trutnov, kraj Královéhradecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 45 ze dne 5. 10. 2004.

Znak a vlajka uděleny dne 3. 12. 2004.

 

Schválený popis znaku:

V modrém štítě nahoře vykořeněný buk, pod ním čtyři hvězdy, vše zlaté, v patě stříbrná ryba.

 

Poznámky:

V minulosti (někdy po roce 1990) vznikl v prostředí obce znak, který byl neoficiálně užíván několik let. Jeho podoba byla z pohledu heraldických pravidel nepřijatelná  - v modrém štítě, nad modro-stříbrně několikanásobně vlnitě dělenou patou, ve které stříbrná ryba, zelený (resp. stříbrný a zeleně stínovaný) vykořeněný listnatý strom se stříbrným ptáčkem sedícím na větvi vpravo, provázený po stranách kmene zlatými číslicemi letopočtu 10-08.

 

Zmíněný neoficiální znak byl v roce 2004 nahrazen znakem oficiálním. Jeho podoba vycházela z dřívějšího znaku opětovným použitím stromu a ryby, které oddělila řada čtyř fazetových hvězd. Hvězdy byly novým prvkem. Není zřejmé, proč byly ve znaku použity a proč jsou v uvedeném počtu. Navrhovatel používal hvězdy v řadě návrhů obecních znaků v Podkrkonoší (Dolní Přím, Jeřice, Libuň, Nepolisy atd.). O důvodech pro volbu takové figury můžeme bez autorova svědectví jen spekulovat. Inspirace mohla být nacházena v erbu hrabat ze Spaaru, který ale neměl s oblastí žádné dočinění a autor návrhů pravděpodobně chybně vyhodnotil historickou zprávu o Štěpánovu (dnes Trhový Štěpánov, okr. Benešov) a zaměnil ho za Štěpanice (okr. Jičín, viz zde Jeřice).  Je zvláštní kolikrát navrhovatel hvězdy do návrhů obecních znaků použil bez zjevného racionálního důvodu.

 

Volba figury vzrostlého vykořeněného stromu, je pro obec se jménem Mladé Buky zřetelně nepřiměřená, pokud by cílem měl být mluvící znak. Takovou aspiraci má mít každý navrhovatel. A to zejména proto, že nedaleko obce (dnes městys) Mladé Buky je obec Staré Buky. Tam je ve znaku skutečně „starý mohutný“ buk. V Mladých Bukách bychom čekali ve znaku symbolizování něčeho skutečně „mladého bukového“, ale výsledek je pravým opakem. 
 

Je otázkou, zda v popisu znaku nemělo být uvedeno, že pod korunou stromu stylizovanou listy, vyrůstá z kmenu na obě strany po jedné bukvici na stonku. Bukvice, narozdíl od listů, totiž strom jednoznačně identifikují.

 

© Stanislav Kasík, 7. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting