Login

Ostroměř

Ostroměř, okres Jičín, kraj Královéhradecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 51 ze dne 9. 5. 1995.

Znak a vlajka uděleny dne 14. 6. 1995.

 

Schválený popis znaku:

Ve stříbrném štítě modrá obrněná paže s modrou sekyrou.

 

Poznámky:

Proces konstituování obecního znaku v Ostroměři nebyl jednoduchý. Podvýbor pro heraldiku opakovaně odmítal schválit předkládaný a několikrát upravovaný návrh obecního znaku, jehož autorem byl jistý akademický malíř.

 

Dá se odhadovat, že se navrhovatel inspiroval vyobrazením erbu „Ostromiřských z Rokytníka“ uvedeném v publikaci Milana Myslivečka, Erbovník, z roku 1993 (tab. 41), kde je v červeném štítě obrněná paže se sekerou. Paže a sekera zde byly obarveny světlým odstínem modré a ta je nepochybně myšlena jako tinktura přirozené barvy (leštěné železo - u historického erbu snad původně byly figury stříbrné). Navrhovatel pravděpodobně onu „přirozenou barvu“ vnímal jako modrou a tak ji také použil do návrhu znaku obce. V podvýboru musela být taková kombinace vyhodnocena jako porušení základních heraldických pravidel „o barvě a kovu“. Prohřešek byl zřejmě napraven tím, že tinktura štítu byla změněna z červené na stříbrnou a modré figury zůstaly zachovány.

 

Ve schváleném popisu znaku není uvedeno, že sekera má topůrko přirozené barvy. Za stávajícího popisu by sekera byla celá modrá včetně topůrka.

 

© Stanislav Kasík, 7. 5. 2010.

Heraldický popis:

Ve stříbrném štítě obrněná paže se sekerou na topůrku přirozené barvy, obojí modré.

Doplnil Pavel Palát, 16. 1. 2012.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting