jméno:
heslo:

Měrunice

Měrunice, okres Teplice, kraj Ústecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 98 ze dne 31. 1. 2002.

Znak a vlajka uděleny dne 25. 2. 2002.

 

Schválený popis znaku:

V zeleno-zlatě polceném štítě vpravo zlatý rýč, vlevo nahoře červený český granát broušený do tvaru osmihroté hvězdy s kruhovým středem.

 

Poznámky:

Nepochybně by se dal v Měrunicích očekávat jiný obsah obecního znaku. Například ve vztahu ke kostelu sv. Stanislava a k jeho heraldické výzdobě. Na svornících klenby jsou gotické erby vladyků z Měrunic (obrácená podkova) a z Moravěvsi (tři břevna). Samotné zasvěcení kostela sv. Stanislavovi, který je polským národním světcem, patří u nás ke vzácným patrociniím. To umožňovalo vytvořit nevšední návrh. Stávající znak s rýčem v zeleném poli, který snad má symbolizovat zemědělství, patří k velice obecným. Ozvláštnění znaku mohlo způsobit symbolizování nálezů českých granátů, kterými byly Měrunice v minulosti pověstné – ale nejen ony.

 

Český granát, tak jak byl navrhovatelem nakreslen, má subjektivně vymyšlenou a zároveň bizarní podobu broušeného kamene, která neumožňuje identifikaci figury jako českého granátu. Jediná pomyslná souvislost spočívá v užité červené barvě. Český granát ve své typické šperkařské podobě byl broušen do šesti plošek. Existují i jiné výbrusy, ale v podobě hvězdy nikoliv. Je to případ, kdy heraldická stylizace překročila svou hranici, za kterou již není možná shoda mezi pojmenováním a podobou figury. Jde tedy o heraldickou floskuli, které schvalovatelé bez výhrad přitakali s použitým termínem „český granát“ – popis znaku by i bez této nesmyslné specifikace zůstal dostačujícím. Kritizovat lze i skutečnost, že figura „českého granátu“ v levé polovině polceného štítu je bez zjevného důvodu umístěna při horním okraji pole, které jinak zůstalo prázdné.

 

© Stanislav Kasík, 7. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting