jméno:
heslo:

Obora (o. Louny)

Obora, okres Louny, kraj Ústecký

 

Rozhodnutí předsedkyně Poslanecké sněmovny číslo 29 ze dne  24. 2. 2012.

Znak a vlajka uděleny dne 17. 4. 2012.

 

Znak: Ve stříbrném štítě nad sníženým modrým vlnitým břevnem se dvěma zlatými hvězdami kosmý losos přirozené barvy.

 

Vlajka: List tvoří tři vodorovné pruhy, bílý, vlnitý modrý a zvlněný bílý. Modrý pruh má dva vrcholy, v každém žlutá šesticípá hvězda. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

 

Poznámky:

Ve znaku obce Obory je figura ryby pojmenovaná jako „losos přirozené barvy“. Nejprve je možné polemizovat o vhodnosti umístit rybu „v přirozené barvě“, která je obvykle vnímána jako „stříbrná“, do pole, které je právě stříbrné. Kdyby znak navrhoval zkušený heraldik, tak by asi využil skutečnosti, že lososi v poslední fázi svého života, kdy směřují proti proudu řek k trdlištím, mají barvu až hnědočervenou. Takovou kombinací tinktur štítu a figury by bylo dosaženo velice potřebné výraznosti, která „lososu přirozené barvy“ ve stříbrném poli jednoznačně chybí. Lze vyslovit i názor, že zobrazená ryba není lososem, ale pstruhem. Losos sice má téměř shodnou stavbu těla s příbuzným mořským nebo sladkovodním pstruhem obecným, přesto je možné lososa jednoznačně odlišit zejména tvarem dolní čelistí (u samců) a mírně odlišně tvarovanou ocasní ploutví. Jakýkoliv spor o tom, zda je to skutečně losos nebo je to pstruh, by jednoznačné vyřešilo zbarvení ryby na červeno a taková ryba by pak mohla být nazvána lososem bez rozpaků.

 

Mohu odhadovat, že zlaté hvězdy ve vlnitém břevnu, které má symbolizovat řeku Ohři, při které obec leží, jsou inspirovány erbem rodu Černčických z Černčic. V jejich erbu bylo modré kosmé břevno s třemi zlatými hvězdami za sebou. I když to nelze vnímat jako pochybení ale jako přípustnou modifikaci, jsou ve znaku obce Obory pouze dvě hvězdy. Jejich umístění při bocích štítu není uvedeno v popisu znaku stanoveným podvýborem. Vexilologický popis nepravidelnost umístění figur hvězd ve vlnitém vodorovném pruhu zohledňuje. Tři hvězdy mohly být do břevna umístěny bez potíží a jejich počet by už nemohl při popisu vyvolat žádný problém.

©Stanislav Kasík, 16. 12. 2012

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting