Login

Patokryje

Patokryje, okres Most, kraj Ústecký

 

Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 17 ze dne 18. 3. 2003.

Znak a vlajka uděleny dne 6. 6. 2003.

 

Schválený popis znaku:

Červeno-zlato-modře dvakrát polcený štít. Vpravo nahoře stříbrná chmelová šištice, uprostřed pod sebou tři nohy po kotník palcem kosmo dolů přirozené barvy, s modrým krytem paty upevněným přes nárt, prostřední kryt s modrou tříhrotou ostruhou. Vlevo nahoře zlatý vinný hrozen.

 

Poznámky:

Navrhovatel se pokusil o vytvoření mluvícího znaku. Způsob jakým to učinil je však hodnotitelný jako bizarní. Nohu po kotník opatřil „krytem“ paty. Tento způsob „krytí paty“, včetně tříhroté ostruhy, je však zcela vymyšlen a nemá oporu ve známých způsobech pasivní ochrany nohou u bojovníků v jakémkoliv historickém období. Figura také není známa v žádném z evropských heraldických systémů. Je nesmyslem opakovaným v tomto znaku hned třikrát. I to vyvolává otázku, proč byl volen trojnásobně shodný symbol. Měla-li být vyplněna plocha pole, jako vyhovění jednomu ze základních požadavků pro heraldickou kresbu, pak je nutná otázka, proč chmelová šištice a vinný hrozen jsou umístěny u horních okrajů jinak prázdných krajních polí (tak také ve znaku obce Měrunice, okr. Teplice, Malšovice, okr. Děčín, od shodného navrhovatele). Není zřejmý důvod pro dvojí polcení štítu, stejně jako není zřejmý důvod pro volbu tinktur ve vzniklých polích. 
 

Pro „krytí paty“ zná rejstřík heraldických obecných figur i takovou, která by potřebu mluvícího znamení naplňovala – např. obrněná noha. Doplnění takové figury o šištici chmele a vinného hroznu by bylo možné ve vztazích, které by zabránily nepřijatelnému miniaturizování těchto figur. Stejný způsob zmenšení figur, tentokráte jablka a hrušky, umístěných také v hlavě jinak prázdných polí štítu, uplatnil stejný navrhovatel v znaku obce Malšovice (okr. Děčín).

 

© Stanislav Kasík, 9. 5. 2010.

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting