Login

Daleké Dušníky (o. Příbram)

Daleké Dušníky, okres Příbram, kraj Středočeský


Rozhodnutí předsedy PS PČR číslo 33 ze dne 18. 5. 2012
Znak a vlajka uděleny dne 25. 6. 2012

Schválený popis znaku:
V červeno-modře polceném štítě vynikající liliový kříž do krajů, provázený dole po obou stranách korunou, vše zlaté.

Poznámky:
Popsaná figura není liliovým křížem ale vynikajícím latinským křížem s liliovitě zakončenými horním a vodorovnými rameny. Vexilologové mají správně nazván kříž latinským liliovým, přestože i v jejich popisu není uvedeno, že liliovitě jsou zakončena pouze tři ramena; podivuji se nedůslednosti vexilologů, poněvadž ve většině popisů uvádějí veškeré myslitelné detaily. V popisu musí být uvedeno, že liliovitě jsou zakončena pouze horní a vodorovná ramena, poněvadž i dolní rameno by mohlo být zakončeno liliovitě a přitom vynikat z dolního okraje štítu; v takovém případě by však byla nakreslena pouze část liliovitého zakončení, aniž by to muselo být v popisu výslovně hlášeno.
V popisu není nutné uvádět, že kříž je provázen dole po obou stranách, stačí uvést dole dvěma korunami, poněvadž je zřejmé, že koruny jsou po obou stranách dolního ramene; byly-li by nakresleny pouze z jedné strany, potom by byl popis nutný.
Domnívám se, že by bylo vhodné, aby oba popisy byly pokud možno identické, samozřejmě s nutným zřetelem na terminologické odlišnosti obou disciplin.

Heraldický popis:
V červeno-modře polceném štítě vynikající latinský kříž s liliovitě zakončenými horním a vodorovnými rameny, provázený dole dvěma korunami, vše zlaté.

© Pavel Palát, 31. 1. 2013

Vyrobilo © Tvorba stránek Chabera

odkazy: Webhosting